Youtube Para Kazanma


Youtube para kazanma özelliği nasıl aktif edilir? Youtube’den ne kadar para kazanılır gibi soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Youtube, 14 şubat 2005 yılında ABD Kaliforniya eyaletinde kurulmuş ve hayatımıza hızlı bir şekilde girmiştir. Yüz milyonlarca kullanıcısı ve abonesi bulunan bu platform ile birlikte gerçek paralar kazanabilirsiniz.
Öncelikli olarak platformdan para kazanabilmek için bir takım şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. 2018 yılında getirilen Youtube para kazanma şartları şu şekilde karşımıza çıkmaktadır.
 •   Youtube kanalınızın toplamda 1000 abonesi veya daha fazlası olması gerekir.
 •   Kanaldaki videoların 4000 saat ve üzerinde bir izlenim alması gerekmektedir.

Yukarıdaki şartları sağladığınız takdirde otomatik olarak para kazanma özelliği aktif hale gelmektedir. Bunun yanı sıra kimi zaman bu işlem otomatik olarak gerçekleşmez ve sizin manuel olarak Youtube yönetimine bildirim göndermeniz gerekir.

Youtube Para Kazanma Açma Ayarları


Yukarıdaki şartları sağladıktan sonra sizlerde artık para kazanmaya hazırsınız demektir. Peki, bunu nasıl yapacaksınız? Adsense ayarları, youtube ve adsense ilişkilerini yapmalısınız. Peki yeri gelmişken adsense nedir?
Adsense, sizin youtube platformunda kazandığınız paraları gösteren, hesaplayan bir google sistemidir. Google tarafından kullanıcıların bağladığı hesaplardaki reklam gösteriminin sayılması ve buna bağlı olarak kazandıkları miktarların hesaplandığı yerdir. Yani, siz paranızı youtube üzerinden değil esasında Google üzerinden reklam gösterimleri ile kazanacaksınız. Şimdi kısaca youtube hesabınızı adsense hesabınıza nasıl bağlayacağınızı anlatalım.
 • Öncelikli olarak youtube iş ortağı programını kabul etmelisiniz. Bunun için youtube oturum açmalı, sağ üstten içerik stüdyosuna gelmeli, sonra son üstten kanal>durum>özellikler kısmını seçmeli para kazanma altındaki etkinleştiri tıklamalısınız. Sonrasında zaten ekran sizi yönlendirecektir.
 • Adsense hesabınız yoksa eğer hemen google amcaya Adsense yazın ve bir hesap oluşturun.
 • Youtube üzerinden para kazanma seçeneği altındaki “tüm videolardaon para kazanmak istiyorum” ve “videolardaki reklam türlerini seçin” sonrasında tamam deyin.
 • Bu aşamadan sonra yukarıdaki şartları sağladığınıza dair youtube yönetimine bir bildirim gönderiyorsunuz. Burada youtube para kazanma şartları sağladım, gelin benim kanalımı artık inceleyin diyorsunuz. Bu inceleme sonucunda kanalınız eğer bir ihlal yapmadı ise para kazanmaya açılır.

Youtube Para Kazanma Yolları


Youtube platformundan para kazanabilmek için yukarıdaki şartları yakaladınız varsayalım. En önemli şeyi yerine getirdiğinize göre ki hatta bu yolda bir takım tecrübelerde edinmişsiniz demektir o zaman aşağıda yazacaklarımızı yerine getirmelisiniz. Herkesin para kazanabileceği bu ortamda sizlerde şu yollar ile para kazanmaya hemen başlayabilirsiniz.
1.       Kategori Seçimi
Youtube para kazanmak için öncelikli olarak kendinize bir kategori ve ona uygun hedef kitle seçimi yapmanız gerekir. İçerik paylaşımına geçmeden önce kendinize en uygun kategoriyi seçmeli ve ona göre içerik hazırlaması yapmalısınız. Şahsi fikrimi soracak olursanız eğer bu noktada yapmanız gereken en önemli şey içeriklerini kolay hazırlayabileceğiniz bir kategori seçimi yapmak olmalıdır.
2.       Özgünlük
Youtube uygulamasından para kazanabilmek için öncelikle özgün olmanız şarttır. Kanalınızın büyümesi ve dikkat çekebilmesi için kopya içerikten kaçınmalısınız. Zaten telif hakkı bildirimine de bu durum girdiği için kısa süre içerisinde kanalınızı kaybedebilirsiniz.
Bunun yanı sıra başkalarının hazırladığı içeriklerden kopya çekerek de çok ileriye gidemezsiniz. Bunun yerine kendinize az bilinen ve sizin başarı sağlayabileceğinizi düşündüğünüz bir alan seçmeyi denemelisiniz. Kaliteli özgün içerik hazırlayarak kısa sürede bu platformda fark yaratabileceğinizi bilmelisiniz.
3.       Hedef Kitle Seçimi ve Yönetimi
Burada kendi özelliklerinize göre bir hedef kitle seçimi yapabilirsiniz. Çok fazla kasmanın ve zorlamanın olmadığı bir noktadır. Kategori seçimi yaparken bu özelliğinizi de göz önüne alın ve hedef kitlenizi etkileyebilecek içerikleri oluşturup oluşturamayacağınızı sorgulayın.
Mevcut bir şekilde yukarıdaki sistemi kurduğunuz zaman henüz yolun başında iken ve hızla büyümeye başlayacakken videolarınıza gelen yorumlara cevap verin, okuyun. Sizi takip eden kişilerle etkileşime girip onları dikkate aldığınızı göstermeniz her zaman işe yarayacaktır. Ayrıca videolarınıza gelen yorum ve beğenir, o videoların keşfete düşmesine de aracılık edecektir.
4.       Diğer Dikkat Edilmesi Gerekenler
Youtube platformunda başarılı olan herkesin yaptığı en önemli şeylerden bir tanesi de kanallarını düzenli tutmalarıdır. Kullanıcıya hoş gelen bir kanal ile birlikte youtube para kazanma işlerinde başarı sağlayabilirsiniz. Peki, kanal düzeni nasıl oluşturulur?
 •   Kaliteli ve profesyonel bir şekilde intro oluşturabilirsiniz.
 •   Logonuz olmalı ve bu logo sizi tarif etmelidir.
 •   Videoların etiketlemeleri çok önemlidir. Buna dikkat ederek sizlerde kısa zamanda uygun kişilere ulaşabilirsiniz.
 •   Videoların oluşturulması sırasında gerçekçi olun. Kurgu bir videonun çok fazla bir gelir sağlamayacağını bilmelisiniz.
 •   Telif kurallarına elbette ki dikkatli olmalısınız.
 •   Video içerisinde kullandığınız müzik, görsel ve diğer şeylerin telif hakkının olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Youtube para kazanma aktifleştirme işlemi yaptıktan sonra yukarıdaki maddelere dikkat ederseniz eğer kısa zamanda aradığınızı fazlası ile bulabilirsiniz.

Youtube Para Kazanma Tavsiyeleri


Bende vakti zamanında her türlü yollardan youtube platformunda para kazandım. Buna binaen sizlere bir takım tavsiyeler verme hakkını kendimde buluyorum. Sizlere birkaç maddede ne yapıp yapmamanız gerektiğini söyleyeceğim.
 •   Öncelikli olarak yapmamanız gereken şey popüler olan videolara yönelerek onlar gibi çekimler yapmaya çalışmanızdır.  Bu konularda rekabet çok olduğu için uzun soluklu düşünmeniz gerekir. Ancak maalesef sabır konusunda benim gibi kısa sürede büyük yol kat etmek istiyorsanız eğer bu yol sizlere göre değildir.
 •   Güncel haberlere dair videolardan uzak durun. Bunlar kısa sürede sizlere iyi bir kitle sağlayabilir ancak sürekli ilgi gerektirdiği için kısa zamanda çok yorulur ve geliri sizin çabanıza nazaran çok sönük kalır.
 •   Yapmanız gerekenlerden öncelikli olansa rekabetin az olduğu ve insanların ilgi duyabileceği şeylere yönelmenizdir. Bunlardan bazıları iş makineleri videoları, etrafınızda sizin gördüğünüz ancak başkalarının erişimi çok zor olan olaylar veya işler gibi şeylerdir.
 •   Özgün olun. Ne yaparsanız yapın başkalarından esinlenmek yerine kendi yolunuza gidin. En iyi bildiğiniz ve yaptığınız şeyde kesinlikle başarı sağlarsınız.
 •   Video çekerken kullanacağınız ekipmanda son derece önemlidir. Kamera, mikrofon ve sonrasında yapacağınız montaj işlemlerinde profesyonel olmalısınız. Bunun için gerekirse Udemy’den eğitim almaktan çekinmeyin.

Bu 5 maddeye dikkat ederek kısa zamanda arzuladığınız noktaya gelebilirsiniz. Youtube para kazanma konusunda başarı sağlamak istiyorsanız bu yazımızı okuduktan sonra hemen bir kanal açarak kafanızdakileri gerçekleştirmeye yöneleyebilirsiniz.