Youtuberlar


Youtuberlar, youtube sosyal medya platformunda bir üne kavuşmuş ve ismini bu yolla ülkemizde, dünyada duyurmuş olan kişilerdir. Bu kişilerin aylık kazançları değişkenlik gösterse de maksimum 300.000 TL gibi bir rakamdan başlayarak yavaş yavaş aşağılara doğru inmektedir.

Ülkemizde Enes Batur ve Orkun Işıtmak gibi çok ünlü kişiler ismini bu yolla duyurmayı başarmışlardır. Onların ardından Kafalar, Pratik bilgiler, Ağır mimar, Ekin Soyak, Ruhi Çenet, Muratabi GF, Burak oyunda, Meryem Can, Baturay Anar, İdil Tatari, Neşe Koçibinga, Oha diyorum, Yapyap, Oyun delisi, Makyaj mı dedin, Pintipanda, Görkem Karman, Merve Özkaynak ve daha fazlası gelmektedir. Bu yazımızda bu Youtuberler ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

    1.       Enes Batur


Enes Batur, kendisini youtube ile kanıtlamış ve ülkemizde youtuber denilince akla ilk gelen isimlerin başında gelir. Youtube ile yakaladığı hayran kitlesi ile birlikte film çekimleri de yapan ünlü youtuber, aynı zamanda kariyerine pek çok ödül sığdırmayı da başarmıştır. Youtube platformu üzerinden aylık olarak 200.000 TL gibi rakamların çok üzerinde bir rakam kazandığı tahmin edilmektedir.

Asıl ismi Enes Batur Sungurtekin olan youtuber, 1998 doğumludur. “Enes Batur Hayal mi Gerçek mi?” ve “Enes Batur Gerçek Kahraman” gibi filmleri de kısa ömrüne sığdırmayı başarmıştır. Oyuncunun kanalında 12M+ abone bulunmaktadır.
Kanalı ziyaret etmek isterseniz buraya tıklayınız.
Enes hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz buraya tıklayınız.

    2.       Orkun Işıtmak


Enes’in ardından Orkun’da ismini youtube ile ülkemizde duyurmayı başarmıştır. Orkun Işıtmak, tıpkı Enes Batur gibi Youtube ile son derece büyük bir hayran kitlesine kavuşmuştur. Tahmini olarak 200.000 TL gibi bir rakam kazandığını söylesek yanılıyor olmayız sanırım.

Youtuberlar arasında 2. Sıraya koyduğumuz Orkun, 1996 doğumludur. 2012 yılından beri youtube ile ilgilenen kişi aynı zamanda bir tane de film çekmeyi başarmıştır. Çektiği İyi oyun filmi ile hafızalara kazınan ünlü youtuber, bu filmin gişesinden 2,2 milyon hasılat yapmayı başarmıştır. Orkun’un kanalında 7M+ abone bulunmaktadır.

Kanalı ziyaret etmek isterseniz buraya tıklayınız.
Enes hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz buraya tıklayınız.

    3.       Kafalar


Kafalar, öncelikli olarak Vine uygulaması ile isimlerini duyurmayı başarmışlardır. 3 kişi tarafından yönetilen kanal, Atakan Özyurt, Bilal Hancı ve Fatih Yasin ismindeki 3 kafadar arkadaş tarafından kurulmuştur. Kısa süre içerisinde Türkiye’de büyük bir üne kavuşan bu 3 arkadaş “kışkırtma” ismi verdikleri videolar ile birbirlerini kışkırtmaya çalışırlar.

Rakipleri olan Orkun ve Enes’e göre daha renkli ve gerçekçi videolar çeken bu 3 ismin kanalında şuan için 6M+ abone bulunmaktadır. Youberlar arasında 3. Sıraya koyduğumuz bu kanal hakkında detaylı bilgiyi sitemizden bulabilirsiniz.

Kanalı ziyaret etmek isterseniz buraya tıklayınız.

    4.       Pratik Bilgiler


Deney videoları çeken ve yurtdışında milyonlarca kez izlenen videoların Türkiye’deki adresi olan Pratik Bilgiler kanalı ile çok eğleneceksiniz. Uras Benlioğlu tarafından yönetilen kanal, uzun zamandır Türkiye’nin en büyük kanallarından bir tanesi olmuştur.

Uran Benlioğlu hayatı baktığımız zaman öncelerinde spikerlik, muhabirlik gibi meslekler karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle kişinin fenomen olma yolunda çokta zorlanmadığını söyleyebiliriz. Kamera ve çekimlere alışkın olan oyuncunun kanalında şuan için 2,5 M+ abone bulunmaktadır. Kişinin abone sayısı hızlı bir şekilde yükselmektedir.

Kanalı ziyaret etmek isterseniz buraya tıklayınız.

    5.       Ağır Mimar


Youtuberler arasında kısa zamanda üne kavuşan Ağır Mimar kanalı, Ömer Şanlı tarafından yönetilmektedir. 1993 doğumlu olan Ömer; saf, doğal ve sempatik yapısı ile bir anda ilgi odağı haline gelmeyi başarmıştır. Kanalın isminden de anlaşılabileceği gibi mimarlık ile ilgili bilgileri bulabileceğiniz bir yerdir.

Ömer Şanlı kısa zaman içerisinde büyük bir kitleye hitap etmeye başlamıştır. Mimarlık hakkında verdiği bilgileri mizah ile başarılı bir şekilde süslemeyi başaran ünlü youtuberın kanalında şuan için 500 k+ abone bulunmaktadır.

 Kanalı ziyaret etmek isterseniz buraya tıklayınız.

    6.       Ekin Soyak


İlk olarak vivox.tv isimli kanalda videolar çekerek ismini duyurmayı başaran Ekin Soyak, daha sonra kendi kanalını açmış ve kazandığı hayran kitlesini buraya çekmeyi başarmıştır. Oldukça girişimci ve espritüel olan Ekin, kısa sürede kendisini bir kesime sevdirmeyi başarsa da başka bir kesim tarafından da eleştiri yağmuruna tutulmuştur.

Ekin Soyak, yaşadığı olayları ve buradan edindiği tecrübe, bilgi ve tespitleri kendi kanalında paylaşmaktadır. Söylediğimiz gibi zaman içerisinde tartışmaların tam orta noktasında kalsa da şuan için kanalında 500 k+ abone bulunmaktadır.

Kanalı ziyaret etmek isterseniz buraya tıklayınız.

    7.       Ruhi Çenet


Youtuberlar isimli bir yazı yazarız da Ruhi Çenet kanalından bahsetmez miyiz hiç? 1990 doğumlu olan Ruhi, en eski Youtuberler arasında bulunmaktadır. Bir zaman Hindistan’a yerleşmiş ve orada 5 yıl boyunca eğitim görmüştür. Bir günü bir günü tutmasa ve hayatı oldukça renkli yaşasa da son derece başarılı bir youtube kanalını yönettiğini söyleyebiliriz.

2011 senesinde youtube ile ilgilendiğini söylesek de esasında çok daha eski olduğunu yazımızın başında belirtmiştik. Aydınlı olan Ruhi Çenet, entelektüel kişiliği, bilgisi ve dahası deneyimleri ile sesini herkese duyurmayı başarmıştır. Youtube kanalında şuan için 4 M+ abone bulunmaktadır.

Kanalı ziyaret etmek isterseniz buraya tıklayınız.

    8.       Muratabi GF


2013 yılında youtube ile ismini duyurmayı başaran Muratabi GF ile birlikte sizlerde harika zamanlar geçirebilirsiniz. Youtube platformunda oldukça popüler olan Muratabi,  kendisine has üslubu ile herkesin gönlünde taht kurmayı başarmıştır.

Muratabi GF kanalında oyun videolarını paylaşmaktadır. Ancak bunu öyle güzel bir şekilde anlatmaktadır ki yediden yetmişe herkes tarafından büyük bir hayranlıkla izlenmektedir.  Youtuber denilince akla oyun konusunda ilk gelen isimlerden olan Muratabi GF kanalında 2 M+ abone bulunmaktadır.

Kanalı ziyaret etmek isterseniz buraya tıklayınız.

   9.       Burak Oyunda

Burak Oyunda kanalı, 1996 Bilecik doğumlu Burak Şahin tarafından yönetilmektedir. Babasının asker olması nedeniyle sürekli göçebe bir hayat süren Burak, belki de bu sayede pek çok yer gördü ve pek çok kişi tanıdı. Ünlü youteber, Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı sözünün en canlı örneği olarak karşımızda bulunmaktadır.
2012 yılında kurduğu kanalı ile birlikte büyük bir çıkış yakalayan Burak Şahin, isminden de anlaşılabileceği gibi oyun videoları çekmektedir. Her ay ortalama 30 milyon kişi tarafından izlenilen bu oyunlarla hatırı sayılır bir gelirinde sahibidir. Burak oyunda kanalında şuan için 3 M+ abone bulunmaktadır.
 Kanalı ziyaret etmek isterseniz buraya tıklayınız.

 10.       Meryem Can

Meryem can kimdir sorusunun cevabını sizlere 1995 yılında İstanbul Kartal’da dünyaya gelmiştir şeklinde verebiliriz. Yıldız Teknik üniversitesi edebiyat bölümünde öğrenim hayatını sürdüren Meryem, 3 kardeştir.
Hem kim milyoner yarışması ile ünlenen hemde sahip olduğu Youtube kanalı ile adından söz ettirmeyi başaran Meryem Can, kanalında eğlenceli videolar paylaşmaktadır. Youtuberlar arasında belki de en iyi vakit geçirebileceğiniz kanallardan bir tanesine sahiptir. Her yaştan kesime hitap eden ve oldukça yaratıcı videoları bulabileceğiniz kanalda an itibari ile 3 M+ takipçi bulunmaktadır.
Kanalı ziyaret etmek isterseniz buraya tıklayınız.

 11.       Baturay Anar

Baturay Anar, 1997 yılında doğan Erzincanlı bir Youtuber olarak göze çarpmaktadır. Youteberler arasında belki de en utangaç karaktere sahip olan kişidir diyebiliriz. Antisosyal yaşantısı ve evden çıkmayan yapısı ile hangi üniversiteyi okuduğunu dahi saklamaktadır.

İstanbul’da yaşayan Batuhan, sempatik ve göze hoş gelen yapısı ile birlikte kısa zamanda ilgi odağı haline gelmiştir. Oyun videoları ile isminden bahsettiren Anar, özellikle Enes Batur ile çektiği videolarla gündeme gelmiştir. Kanalında şuan için 2,5 M+ abonesi bulunmaktadır.


Kanalı ziyaret etmek isterseniz buraya tıklayınız.